Allehelgen i Dyssegårdskirke: En dag for minde og fællesskab

dato

Den første søndag i november markerer allehelgen i Dyssegårdskirke, hvor alle inviteres til at mindes deres kære gennem bøn, salmer og musik. Arrangementet afsluttes med frokost og samvær i sognegården, hvor tilmelding er nødvendig.

Allehelgen er en tid til refleksion og minde, og i Dyssegårdskirke vil denne dag blive markeret med en særlig gudstjeneste. Her vil deltagerne have mulighed for at mindes deres kære afdøde gennem bøn, salmer og musik, hvilket skaber en stemningsfuld og respektfuld atmosfære.

Fællesskab og samvær efter gudstjenesten

Efter gudstjenesten er der arrangeret frokost i sognegården, hvor der er mulighed for samvær og fællesskab. Det er en oplagt mulighed for at dele minder og støtte hinanden i sorgen.

Tilmelding til frokosten skal ske gennem kirkekontoret senest onsdagen før, så det er vigtigt at huske at reservere en plads i tide.

Praktisk information
Dato: Søndag den 1. november 2026
Tid: Kl. 11.30
Sted: Dyssegårdskirke og sognegård, Dyssegårdsvej 19, 2900 Hellerup
Målgruppe: Alle er velkomne
Entré: Ikke oplyst
Tilmelding til frokost: Gennem kirkekontoret senest onsdagen før



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler