Tranernes forårstræk ved Pulken
Lørdag den 29. marts 2025 kl. 09:30 arrangerer AOF Gentofte en unik naturoplevelse med fokus på tranernes forårstræk. Turen starter ved Hellerup Station, hvorfra der køres til Pulken ved Kristianstad, et sted kendt for at huse op til 10.000 traner, der raster her for at samle kræfter til deres videre rejse til Skandinavien.
Udover tranerne kan deltagerne også opleve andre svømmefugle som vandstæren og bjergvipstjerten. Turen inkluderer et kig gennem Fyledalen, hvor der er mulighed for at se kongeørne og røde glenter. Arrangementet er velegnet til alle, også dårligt gående, da der er korte gåafstande. Husk at medbringe kikkert, kamera og madpakke. Busforplejning med kaffe og lidt sødt er inkluderet.
Politisk talkshow med Friis Arne PetersenMandag den 31. marts 2025 kl. 19:00 inviterer Gentofte Hovedbibliotek til en aften med diplomaten Friis Arne Petersen og journalist Kurt Strand. Med udgangspunkt i bogen "Den forandrede verden" vil de diskutere USA's rolle under Donald Trumps præsidentskab, den globale politiske situation, og personlige anekdoter fra Petersens karriere.
Talkshowet vil også berøre aktuelle emner som situationen i Ukraine og Mellemøsten. Der vil være mulighed for publikum at stille spørgsmål og komme med kommentarer, hvilket gør aftenen til en interaktiv oplevelse.
Praktiske informationer:Tranernes forårstræk:
Dato: Lørdag 29. marts 2025
Tid: 09:30
Sted: Hellerup Station, Ryvangs Allé 79, 2900 Hellerup
Arrangør: AOF Gentofte
Målgruppe: Alle
Underviser: Pia Mengel
Hold: 25127533
Husk: Fornuftigt fodtøj, kikkert, kamera, madpakke og pas.
Politisk talkshow:
Dato: Mandag 31. marts 2025
Tid: 19:00
Sted: Gentofte Hovedbibliotek, Ahlmanns Alle 6, 2900 Hellerup
Arrangør: AOF Gentofte
Målgruppe: Alle
Underviser: Kurt Strand og Friis Arne Petersen
Hold: 25118243
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her