Haveselskabet København afholder generalforsamling den 25. februar 2025 fra kl. 18.00 til 21.30 på Lundevangen, Tuborgvej 11, Hellerup. Her vil medlemmer kunne deltage i generalforsamlingen, hvor der blandt andet vil være valg af dirigent, afdelingsbestyrelsens beretning og godkendelse af regnskab.
Foredrag og lodtrækningUd over de formelle punkter på dagsordenen, er der også mulighed for at høre et spændende foredrag med Mads Boserup Lauritsen, stifter af TagTomat. Mads vil dele sin viden om at skabe grønne rum og fællesskaber i byen, samt fortælle om TagTomats aktuelle projekter.
Der vil blive trukket lod om præmier fra TagTomat blandt de fremmødte, og der er også mulighed for at købe produkter fra TagTomat. Deltagerne opfordres desuden til at medbringe havebøger til et byttemarked.
Bliv en del af bestyrelsenGeneralforsamlingen giver også mulighed for at blive en del af Haveselskabets bestyrelse. Bestyrelsen står for at arrangere aktiviteter, koordinere havegrupper og afholde plantemarked. Der søges særligt efter en person til at vedligeholde foreningens sociale medieprofiler.
Praktisk informationDato: Tirsdag den 25. februar 2025
Tid: Kl. 18.00-21.30
Sted: Lundevangen, Tuborgvej 11, 2900 Hellerup
Arrangør: Haveselskabet København
Målgruppe: Alle
Entré: Ikke oplyst
Parkering: Gratis på nærliggende veje. Ingen parkering på Lundevangens område.
Transport: Hellerup S-togsstation (10 minutters gang). Bus 21 og 1A i nærheden.
For yderligere information, kontakt sekretariatet på kb@haveselskabet.dk. Læs mere om TagTomat på Tagtomat.dk.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her