På trods af store udfordringer lykkedes det HIK 2 U16 piger at levere en stærk indsats, da de søndag eftermiddag mødte Amager Pigefodbold 2. Selvom de måtte se sig slået 7-3, kæmpede de bravt hele vejen.
Cheftræner Ahmad El-Achi havde en tilfreds, omend udfordrende dag i vente, da hans hold mødte op med en reduceret trupsmand af kun ni spillere. Alligevel formåede pigerne fra HIK at dominere kampen i første halvleg. "Jeg er meget tilfreds," sagde Ahmad El-Achi efter kampen, "vi fik afbud fra 5 spillere henover weekenden og afløsere kunne ikke findes. Så kampen fik vi spillet med 9 spillere på banen, hvor vi HIK havde hele spillet første halvleg."
Trods et stærkt første halvleg begyndte HIK at tabe pusten mod slutningen af kampen. "Desværre var kræfterne ikke til at række," indrømmer træneren. Men trods den udfordrende situation fungerede det meste af holdets spil, som planlagt. "Alt det aftalte på trods af underbemanding fungerede."
Fremhævet i dagens kamp var Frida Lykke Lauridsen, der blev kåret til kampens spiller, efter at have scoret to flotte mål. Ahmad El-Achi bemærkede hendes præstation og evne til at træde i karakter på banen.
På spørgsmålet om, hvad der kan forbedres, svarede træneren med optimisme: "Intet, bevar gejsten og det høje humør!"
Med styrke og kampånd har HIK 2 U16 piger vist, at de kan klare modgang, og Ahmad El-Achi ser frem til de kommende kampe med entusiasme og tro på holdets evner.
Næste kamp for HIK 2 U16 Piger er et opgør imod B 1908 2. Det udspiller sig i HIK d. 1. juni klokken 12:00.
Kampens resultat: 7-3 til Amager Pigefodbold 2
Række: U16 Piger 1 (09/10) Forår