Hvad enten du er til sport, film eller kunst, byder weekenden i Hellerup på aktiviteter for enhver smag. Læs videre for at finde de aktiviteter, der interesserer dig mest, og planlæg din weekend.
Fredag eftermiddag kan seniorer besøge Sportshallen ved Byens Hus til et spil bordtennis. I samarbejde med Gentofte Kommune har Bordtennisklubben Kildeskoven og MoMo startet et hold for alle seniorer 60+.
Tidspunkt: fredag 01. maj 2026, kl. 14-16
Sted: Byens Hus - Vi skaber sammen, Hellerupvej 24, 2900 Hellerup
Entré: Drop-in
Dette tilbud er en del af samarbejdet med Veluxfonden og Bordtennis Danmark, hvor du kan opleve motion, fællesskab og øget livsglæde.
Fredag aften kan du opleve en intens filmoplevelse i MovieHouse Hellerup med filmen "Project Hail Mary". Følg naturfagslæreren Ryland Grace, spillet af Ryan Gosling, der vågner på et rumskib lysår fra Jorden.
Tidspunkt: fredag 01. maj 2026, kl. 21:05
Sted: MovieHouse Hellerup, Tuborg Boulevard 10, 2900 Hellerup
Entré: 165 kr
Hvad vil det mystiske stof, der får solen til at uddø, betyde for Jorden? Og kan han redde planeten fra udryddelse?
Lørdag formiddag kan film- og kunstinteresserede mødes på Dyssegård Bibliotek og se den biografiske tyske film om Paula Modersohn-Becker. Filmen portrætterer hendes kunstneriske mod og kamp for frihed i en mandsdomineret verden.
Tidspunkt: lørdag 02. maj 2026, kl. 11:00
Sted: Dyssegård Bibliotek, Dyssegårdsvej 24, 2900 Hellerup
Entré: Gratis billetter
Filmen er med tyske tale og danske undertekster, og billetter skal bookes fra 2. april.
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.